Strona domowa Europa Willa Słoneczna w Dębowcu – weekend za miastem

Willa Słoneczna w Dębowcu – weekend za miastem

przez Basia||Podróże Hani

Wrzesień był dla nas czasem weekendowych bliskich wyjazdów, miesiąc kończyliśmy w Trójwsi Beskidzkiej, zaczynaliśmy go natomiast w magicznym miejscu niecałe 50 km od naszego domu. Willa Słoneczna w Dębowcu, bo o niej mowa, to uroczy pensjonat położony wśród pól i stawów (nie bez przyczyny mówi się, że leży na terenie Żabiego Kraju), idealna baza wypadowa krótkich rowerowych wycieczek (gdy jest pogoda, bo my trafiliśmy na deszcz). Choć dzieci niekoniecznie chciały się z niej ruszać. Dla nich najważniejszy był… niebieski wieloryb.

Gdy jechaliśmy do Willi Słonecznej w pewnym momencie zamarliśmy. Tak blisko nas, przy świetnie nam znanej trasie do Cieszyna, nagle poczuliśmy się jak w Prowansji! Zobaczcie sami i pomyślcie z czym kojarzą wam się takie krajobrazy? Bo nam jednoznacznie.

Willa Słoneczna w Dębowcu
Willa Słoneczna w Dębowcu
Willa Słoneczna w Dębowcu

Willa Słoneczna – atrakcje

Do Willi Słonecznej pojechaliśmy na święto dyni – dzieciaki brały udział w zajęciach (Hania szyła dynię, Hubo robił wianek na drzwi), ja miałam co nieco opowiedzieć o naszych wycieczkach. Zanim jednak zaczęła się impreza zdążyliśmy pobiegać po ogromnym przywillowym ogrodzie, którego centrum stanowił… niebieski wieloryb. Atrakcja sama w sobie. Takiego placu zabaw dzieciaki jeszcze nie testowały.

O mały włos zabawa na nim uniemożliwiłaby nam poznawanie okolicy, nie mogliśmy wyjść na dwór bez dzieci. Na szczęście okienko pogodowe owego dość pochmurnego i deszczowego weekendu pozwoliło nam i na spacer, ale o tym za chwilę. Najpierw zobaczcie jak tam jest ładnie, uwielbiam miejsca, w których dba się o szczegóły. A dzieci uwielbiają restauracje, w których jest porządny kącik zabaw (bo willa to nie tylko pokoje, to też restauracja, można więc tam przyjechać choćby na obiad czy pyszną kawę).

Willa Słoneczna w Dębowcu
Willa Słoneczna w Dębowcu
Willa Słoneczna w Dębowcu

Porządnie zrelaksować można się już w samej Willi Słonecznej (i to dosłownie, na miejscu są tam również masaże), szczególnie jeśli pogoda sprzyja przebywaniu na tarasie i w ogrodzie. Odpoczynkowi „pomaga” też otoczenie willi. My na początek wybraliśmy się po prostu na spacer. To bardzo spokojna okolica, nie mieliśmy więc problemu z puszczeniem Huba samego, spokojnie mogliśmy mu wziąć rowerek biegowy, a Hance hulajnogę czy rolki. Idąc niespiesznie doszliśmy do samego centrum Dębowca. Jego atrakcją (szczególnie dla nas, żyjących w smogu) jest tężnia solankowa. Trochę czasu przy niej spędziliśmy (warto! jak wyczytałam, jedna godzina inhalacji w tężni odpowiada dawce jodu porównywalnej do 3-dniowego pobytu nad morzem!), ja i Antoś w środku, starszaki bawiąc się na placu zabaw tuż przy tężni. Polecam też cukiernię tuż obok – pyszne ciacha (za 3 zł!) i duży wybór tradycyjnych ciasteczek cieszyńskich, znacie?

Budynek starej OSP, Dębowiec
Tężnia solankowa, Dębowiec
Tężnia solankowa, Dębowiec
Willa Słoneczna w Dębowcu

Willa Słoneczna – okolica

Okolice Dębowca są też świetnym terenem na wycieczki rowerowe. Tym razem nie jeździliśmy, bo a) padało, b) nie mamy dla Antka przyczepki, ale nawet jadąc samochodem w okolicy stawów Żabiego Kraju mogliśmy się przekonać, że te rolnicze tereny są niezwykle malownicze. Niedaleko – co odkryłam właśnie będąc w Willi Słonecznej – jest też mały skansen w Ochabach. Musimy do niego wrócić, bo znowu pogoda nie dopisała. W tych samych Ochabach jest stadnina koni i uwielbiany przez dzieci Dream Park (na szczęście Hania była w nim z przedszkolną wycieczką, czuję się więc zwolniona z odwiedzin w tym przybytku dobrej zabawy ;p). No i najważniejsze – ledwie 10 km od Dębowca jest Cieszyn, jedno z najpiękniejszych miasteczek województwa śląskiego. Historyczne (znacie rotundę z banknotu 20-złotowego?), podążające za trendami (Zamek Cieszyn to jedno z większych centrów dizajnu w Polsce), klimatyczne (te kawiarnie!). Do tego to miasto graniczne, w ciągu pięciu minut możecie więc zabrać dzieciaki do Czech, to atrakcja sama w sobie. Blisko jest też Bielsko-Biała, w którym atrakcji dla dzieci (Studio Filmów Rysunkowych!) i dorosłych jest co niemiara. Willa jest więc świetnym miejscem na spokojny weekend, ale też jeszcze lepszą bazą wypadową. Czego chcieć więcej?

Willę Słoneczną odkryliśmy dzięki blogowi 8 stóp, zobaczcie jaki Ola, Paweł, Kalinka i Maciek mieli świetny weekend w tej okolicy (klik). Dla mieszkańców śląskiego i okolic jest to świetne miejsce na organizację różnego rodzaju uroczystości (oni tam nawet plenerowe śluby organizują!). Za niedługo święta i Sylwester, można spędzicie je właśnie w Willi Słonecznej? Można też dzieciaki zapisać na sportowe czy artystyczne zimowiska i kolonie (szczególnie ta druga opcja nas interesuje, blisko jest stadnina koni w Ochabach) czy wyprawić im urodziny (ten niebieski wieloryb…).

* * *

Willa Słoneczna, ul. Słoneczna 16, Dębowiec, www.willasloneczna.pl

Restauracja i kawiarnia czynne są od wtorku do niedzieli, również polecamy

Mogą Ci się również spodobać...

Zostaw komentarz

Podróże Hani