Podróże z Kartą Dużej Rodziny czyli jak oszczędzamy dzięki Antkowi ;)

Duża rodzina ma swoje plusy. Dzieci wzajemnie sobie pomagają (wtedy kiedy się nie kłócą), najmłodszym nie trzeba kupować wielu rzeczy, bo „dziedziczą” po starszakach, z czasem rośnie wspaniała wyjazdowa ekipa. Tylko te wyjazdy już trochę kosztują. Dlatego warto wiedzieć, że gdzie można liczyć na jakieś zniżki, tylko dlatego, że jest się właśnie dużą rodziną. Zniżki jakie daje Karta Dużej Rodziny (KDR) sprawiają, że nie wszędzie musi być drogo. Jakie KDR daje zniżki w turystyce? Czy faktycznie można z nią zaoszczędzić na wspólnym poznawaniu świata? Mam dla was kilkadziesiąt przykładów, że faktycznie tak jest.

Karta Dużej Rodziny – co to jest i komu przysługuje

Karta Dużej Rodziny to system zniżek dla rodzin wielodzietnych, obowiązuje w całej Polsce, choć nie wszędzie zniżki są takie same (np. samorządy mogą, ale nie muszą ich wprowadzać). Zniżki są udzielane na zakupy w niektórych sklepach, na usługi komunalne, transportowe, w końcu – na tzw. sport i rekreację. Jest ich naprawdę sporo, choć często trzeba się o nie pytać/upominać. W trakcie wyjazdów, wchodząc do muzeów czy instytucji kultury szukajcie charakterystycznych naklejek i upominajcie się o swoje. Co ważne, żeby korzystać ze zniżek nie trzeba być w danym miejscu całą rodziną.

Tradycyjna, plastikowa KDR wydawana jest za darmo (jest też wersja elektroniczna, płatna), a jej otrzymanie nie zależy od rodzinnych dochodów. Jest dla wszystkich rodzin, w których jest co najmniej trójka dzieci. Karty Dużej Rodziny przysługują dzieciom do momentu ukończenia 18 roku życia lub 25 roku życia (gdy dziecko jeszcze się uczy), a ich rodzicom na całe życie.

Karta Dużej Rodziny – jak ją wyrobić

Wyrobienie Karty Dużej Rodziny jest dość proste – trzeba wypisać formularz (adresy i PESEL członków rodziny) i dostarczyć potrzebne dokumenty (akt urodzenia dzieci, małżeństwa rodziców) do odpowiedzialnego za wydawanie kart ośrodka. Da się też zrobić to on line (szczegóły). Procedura jest prosta, może jednak być czasochłonna, bo na wydanie karty czeka się dość długo. Nie popełnijcie więc takiego samego błędu jak ja, szczególnie, jeśli KDR chcecie wyrabiać przed wakacyjnymi wyjazdami. Ja Ośrodka Pomocy Społecznej, który w Rybniku przyjmuje wnioski zgłosiłam się jakieś dwa tygodnie przed naszym wyjazdem do Gdańska. Byłam pewna, że już w Trójmieście będziemy korzystać ze zniżek, szczególnie, że planowaliśmy tam odwiedzić sporo miejsc. Tja… Na kartę czekaliśmy równiutki miesiąc (oczywiście tak jest napisane w procedurach jej otrzymania, ale człowiek zawsze ma nadzieję, że określony tam termin to maks.).  Wszystkie dokumenty związane z KDR można pobrać stąd.

Karta Dużej Rodziny – zniżki w turystyce

O sprawdzone zniżki na KDR w turystyce zapytałam uczestników jednego z for, zrzeszających członków dużych rodzin. Jak się okazało, szczególnie w instytucjach prowadzonych przez samorządy, można dzięki zniżkom KDR naprawdę sporo zaoszczędzić. Przykładowe zniżki w turystyce, uwzględnijcie je przy planowaniu rodzinnych wycieczek:

 • bilety za symboliczną złotówkę – m. in. Muzeum Dobranocek w Kielcach (sprawdziliśmy), Palmiarnia w Wałbrzychu, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
 • Zamek Książ – bilet za 5 zł
 • w wielu miejscach bilet ulgowy zamiast normalnego dla dorosłych (np. Muzeum Narodowe w Warszawie
 • duże zniżki w Centrum da Vinci pod Kielcami (dzieci wchodzą za darmo, dorośli kupują bilet ulgowy) i w skansenie w Tokarni (bilety za pół ceny)
 • zniżka na zwiedzanie zamku w Malborku i tamtejszego parku dinozaurów
 • 50% zniżki w zoo w Chorzowie
 • 20% zniżki w Legendii w Chorzowie
 • Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
 • 20% zniżki na kolejkę linową na Czantorię
 • Twierdza Srebrna Góra
 • darmowe wejście do wszystkich parków narodowych (nie trzeba stać w kolejkach do kasy tylko podejść i pokazać KDR – podobno, bo ja osobiście jeszcze tego nie sprawdziłam)
 • Jaskinia Łokietka za 50% ceny
 • Wjazd do Pałacu Kultury w Warszawie na ostatnie piętro na taras widokowy 12zl/os (bez KDR 20/15 zł)
 • 50% taniej w muzeum pod Sukiennicami w Krakowie
 • Muzeum Narodowe w Krakowie – dzieci za darmo, dorośli 80% zniżki
 • Termy Chochołowskie 15% zniżki
 • zniżki w kawiarni Pałacu Prezydenckiego w Wiśle
 • 20% zniżki w Parku Dinozaurów Krasiejów
 • PGE Narodowy 50% zniżki
 • 15% zniżki na wstęp do Term Chochołowskich
 • 50% zniżki na spektakle własne Teatru Miejskiego w Gliwicach (z wyjątkiem premier,  rabat naliczany od ceny biletu normalnego obowiązującej w danej strefie cenowej)
 • Zamek Piastowski w Raciborzu – bilet normalny po 4,00 zamiast 6,50 zł, a ulgowy po 2,00 zamiast 4,00 zł (dzieci do lat 6 bezpłatnie, a przewodnik po zamku i kaplicy wliczony w cenę biletu).

W ramach KDR sporo jest zniżek na noclegi, co w przypadku licznych rodzin „robi sporą różnicę”. Taniej, o jakieś 10-20%, jest w większości schronisk PTTK (czasem zniżka obejmuje też na wyżywienie – 5-20%). Kartę honorują też niektóre pensjonaty. Justyna z bloga Tup Tam poleca jeden z nich, Pod Jaworem w Beskidzie Śląskim. W kolejne ferie czy wakacje my musimy też zwrócić na takie miejsca uwagę. 20% taniej jest też w hotelach sieci Accord (Ibis, Mercure, Novotel, Sofitel).

Jest też spora zniżka na wyrobienie paszportów, zarówno tych dla rodziców, jak i dla dzieci. „Normalnie” paszport dla osoby dorosłej kosztuje 140 zł, z KDR 70 zł (dokument dla dziecka kosztuje 35 zł).

No i na koniec moja ulubiona zniżka – koleje! W pociągach PKP Intercity i Polregio posiadaczom KDR przysługuje 30% zniżki (i nie trzeba jechać całą rodziną). Co ważne, zniżka łączy się z innymi ulgami (np. przysługującą przy wcześniejszej rezerwacji biletu).

Zniżki obowiązują zarówno w instytucjach państwowych, samorządowych, jak i prywatnych. I choć czasem mam wrażenie, że niektórzy przedsiębiorcy traktują naklejkę KDR jako kolejną z form promocji (nie napiszę w jakiej bardzo popularnej komercyjnej atrakcji na bilecie rodzinnym kosztującym ok. 100 zł ze zniżką zyskalibyśmy niecałe 2 zł…), naprawdę warto ją mieć.

Warto się też zorientować czy swoich własnych kart nie wydają też poszczególne samorządy. Dla przykładu w ramach bielskiej karty rodziny jest zniżka na kolejkę na Szyndzielnię, posiadacze karty ogólnopolskiej płacą normalnie.

Wszystkie zniżki ogólnopolskiej KDR znajdziecie tutaj.

 

* * *

Ja też mam dla was zniżkę, co prawda nie z KDR, ale dla rodzin w sam raz. Wpisując w formularz zamówienia hasło KDR przewodnik dla rodzin „Dzieci odkrywają Śląskie” będziecie mieć 25% taniej. Kopalnia wiedzy o atrakcjach województwa śląskiego będzie wasza za jedyne 15 zł. Polecam! Zamówić można tu.

Organizując rodzinne wyjazdy najwięcej pieniędzy wydajemy na noclegi. My od pewnego czasu korzystamy z portalu AirBnb, w którym wynajmujemy całe mieszkania, dla dużych rodzin to świetne rozwiązanie. I często tańsze niż hotele czy nawet hostele. Jeśli na pierwszy wyjazd chcecie mieć dodatkowo zniżkę ok. 100 zł, zarejestrujcie się z tego linku, dzięki temu i ja, i wy skorzystacie ze zniżek.

9 Comments

 1. Nie tylko pensjonaty, ale również hotele honorują KDR – przykładowo, chwali się tym Orbis na głównej stronie swojej grupy 😉

 2. Herkasays:

  Chciałabym dodać, że karta elektroniczna jest bezpłatna. Opłatę ponosi się tylko w wyjątkowych sytuacjach. Jeżeli cała Pani rodzina miała wydane karty plastikowe w zeszłe wakacje to karty elektroniczne należą się wszystkim za darmo 🙂

  Co do czasu oczekiwania na produkcję kart to polecam zamówienie właśnie karty elektronicznej. Na tradycyjną rzeczywiście długo się czeka, nawet dwa miesiące, ale elektroniczną można otrzymać w zasadzie od ręki.

 3. Karta Dużej Rodziny to niezwykle przydatna rzecz. Nasz budżet rodzinny się o tym przekonał, więc warto w niego zainwestować 😀

 4. Bzdura. Wersja elektroniczna jes darmowa. Zakładaliśmy w czerwcu 2018 dla całej rodzinki wersje plastikowe na które czekamy a elektroniczne od ręki Koszt to transmisja danych do zalogowania się. Po czym się rozłączasz i zostawiasz aplikację w tle.

Dodaj komentarz